DEPARTMENT OF CHEMICAL ENGINEERING
 
 
 
Random image
 
  Achievements

Department Recognition
  • Commission on Higher Education (CHED) Center of Development PAASCU Level III Accredited

Performance in Chemical Engineer Licensure Examination (1996-2006)

USC’s performance in the chemical engineer licensure examination is consistently higher than the overall national performance.

 

Examination Date

Percentage Passed

USC

National

April 2006

66.7

49.5

November 2005

86.4

48.7

April 2005

71.4

49.9

November 2004

55.6

47.8

May 2004

76.9

41.5

November 2003

50.0

41.8

May 2003

41.2

36.4

November 2002

58.8

39.0

May 2002

38.5

42.4

November 2001

50.0

41.3

May 2001

52.0

41.4

November 2000

43.8

45.0

May 2000

53.1

42.4

November 1999

59.4

44.1

May 1999

60.0

42.5

November 1998

51.4

31.5

May 1998

75.0

35.8

November 1997

52.4

33.6

May 1997

83.3

40.4

November 1996

29.6

32.2

May 1996

55.6

29.8



Licensure Examination Placers (1960-2006)

1st Place
1. Lexter R. Gimenez (Nov. 2003)
2. Joseph Auresenia (May 1990)
3. Vez P. Repunte (May 1988)
4. Philip D. Tiu (Nov. 1982)
5. Benito C. Choa (April 1979)
6. Mary Jeanne Y. Su (April 1978)
7. Rebecca M. Sabando (April 1977)
8. Rosendo B. Reroma, Jr. (April 1976)
9. Joaquin S. Cobar, Jr. (July 1969)
10. Jesus H. Chua (July 1968)
11. Vicente Bendanillo, Jr. (July 1960)

2nd Place
1. Ronn R. Canono (May 1998)
2. Garry F. Cañete (May 1995)
3. Aneo C. Panes (May 1987)
4. Reuel M. Salera (April 1977)
5. Pascual Z. Pacaña, Jr. ((April 1976)

3rd Place
1. Anne Michelle Y. Cardenas (Nov. 2005)
2. Giovanni L. Aniñon (May 2001)
3. Bernardo C. Vidal, Jr. (Nov 1997)
4. Teresita F. Araneta (May 1989)
5. Adrian Antonio S. Castro (May 1980)
6. Robert D. Salahog (April 1978)
7. Wilfredo T. Montino (April 1977)
8. Santos L. Cejoco (July 1975)
9. Mario V. Macambac (Jan. 1971)
10. Romeo M. Galeos (July 1970)

4th Place
1. Jackson T. Sia (Nov. 1995)
2. Ferdinand G. Gonzales (May 1984)
3. Macario Roger B. Pineda (May 1983)
4. Zinnia Carmencita R. Sanchez (May 1982)
5. Nilo V. Lo (May 1981)
6. Mary Jocelyn L. Liao-Osmeña (April 1979)
7. Victor V. Peñalosa (April 1977)
8. Justo Arcadio M. Solatorio (April 1976)
9. Mario I. Alba (May 1974)

5th Place
1. Sheila Marie U. Chiong (May 1996)
2. Nicanor P. Moreno III (May 1996)
3. Jaime B. Rasco, Jr. (Nov. 1994)
4. Freddie J. Gonzaga (Nov 1990)
5. Rene A. de la Cruz (May 1988)
6. Manuel A. Chua, Jr. (May 1982)
7. Richard L. King (April April 1979)
8. Eumelia R. Toledo (April 1978)
9. Henry S. Tan (May 1974)
10. Noel B. Tang (July 1972)
11. Renato Jumalon (July 1966)
12. Dominador Floreto (July 1965)

6th Place
1. Lecel C. Ando (May 2001)
2. Estelito S. Ratillo, Jr. (may 1998)
3. Arnold T. Ople (Nov. 1994)
4. Walter C. Emnace (May 1993)
5. Felixberto G. Generalao (Nov. 1987)
6. Willy L. Tan (May 1987)
7. Christopher Y. Luardo (May 1981)
8. Robert S. Tio (May 1980)
9. Luis Jully (May 1974)
10. Ramon S. Lapeña (July 1971)

7th Place
1. Hamlet A. Negapatan (Nov. 2005)
2. Roy T. Estrada III (May 1999)
3. Benedicto A. Fernandez (Nov. 1984)
4. Rolando R. Jardiolin, Jr. (May 1983)
5. Hope L. Antiquiera (May 1981)
6. Martin R. Noval, Jr. (May 1980)
7. Johnny D. Mendoza (April 1979)
8. Reynaldo A. Kangleon (April 1978)
9. Sarah Z. Sendiong (April 1977)
10. Recto C. Yee (July 1973)
11. Helen D. Lim (July 1971)
12. Expedito P. Abellon (Jan. 1971)

8th Place
1. Jonas T. Socias (Nov. 2002)
2. Domingo D. Camay, Jr. (May 2001)
3. Marites T. Tan (Nov 1992)
4. Alan T. Sugod (Nov. 1987)
5. Nicolas Dennis O. Gonzales (May 1983)
6. Jorge Andrew D. Rusiana (May 1981)
7. Felix B. Kwan (April 1979)
8. Reynaldo E. Ricaforte (April 1977)

9th Place
1. Janssen T. Gabo (Nov. 2005)
2. Jeffroger H. Kho (Nov 2003)
3. Joni Marie I. Priete (May 1997)
4. Lee Maria T. Alvarez (May 1995)
5. Jeromi G. Guantero (Nov. 1990)
6. William Matuguina, Jr. (May 1984)
7. Noel P. Cabigon (Nov. 1983)
8. Brigido Virgilio G. Espeleta (May 1982)
9. Roy R. Romano (April 1978)
10. Vivian R. Gonzales (April 1977)
11. Raul P. Murillo (April 1976)
12. Celso S. Ursal, Jr. (April 1976)
13. Ruben Y. Yap (May 1974)
14. Fidel V. Uy (July 1972)
15. Celedonio C. Agravante (July 1970)
16. Emmanuel Sagolili (July 1970)
17. Henry B. Dee (July 1968)

10th Place
1. Alma N. Milan (May 2001)
2. Mark C. Yang (Nov 1999)
3. Ceroline I. Lim (Nov. 1990)
4. Nat Juril B. Delicana (Nov. 1985)
5. Carlos G. Gellor, Jr. (May 1981)
6. Eloisa C. Marababol (April 1979)
7. Antonia H. Viloria (April 1978)
8. Aurora S. Bo-o (July 1973)

11th Place
1. Rodney M. Erasmo (May 1990)

12th Place
1. Ann Rucilyn L. Baconguis (May 1990)
2. Romulo C. Garay (May 1987)

13th Place
1. Ramonito C. Cucio (May 1991)

15th Place
1. Lilian M. Palugod (May 1989)
2. Josine Mary S. Climaco (May 1988)

16th Place
1. Wenifred M. Jayme (May 1988)
2. Edison D. Villo (Nov. 1986)

17th Place
1. Jocelyn T. Yap (May 1990)
2. Eric S. Tinga (May 1988)

18th Place
1. Gil P. Baguio (May 1989)
2. Mariluz, Cielo B. Zozobrado (Nov. 1987)

19th Place
1. Florencio M. Mendez (May 1989)

Faculty Achievements

Engr. Ramelito C. Agapay
  • Best Paper Award, Philippine Society of Microbiology Regional Convention, December 9, 2005, Rigney Hall, Cebu City.
  • Corazon J. Cabahug Award for Outstanding Science Teacher, October 1, 2001.
  • Best Poster Award, Philippine Society of Microbiology National Convention, May 13, 1999, Asturias Hotel, Puerto Princesa City, Palawan.
Engr. Luis K. Cabatingan
  • CHED 2004 Regional Republica Award (Region VII), May 18, 2004, Century Park Hotel, Malate, Manila.
  • Corazon J. Cabahug Award for Outstanding Teaching Performance in the Field of Chemical Engineering, November 28, 2003.
  • Best Research Paper, USC Charter Day Research Forum, July 1, 2003, University of San Carlos, Cebu City
Dr. Evelyn B. Taboada
  • Runner-up, Best Young Scientist Work, European Symposium on Biochemical Engineering Science (ESBES)-5, September 2004, Stuttgart, Germany.
Engr. May V. Tampus
  • Regional Finalist: 5th National and Regional S & T Fora and Competitions in the Industry and Energy Research and Development, February 27, 2004, DOST-PCIERD, Taguig, Bicutan, Metro Manila.

Student Achievements
  • BPI Science Awardees
    Frederick Oplado (2003)
    Lecel Ando (2001)
    Giovanni Aniñon (2001)
    Ronn Canono (1998)
    Mary Chris Damiao (1997)
    Raoul Alo (1995)
    Lee Marie Alvarez (1995)
    Neil Antiquina (1994)
    Josefino Tapia (1992)

  • Champion, 2006 PIChE Quiz Bowl – Visayas Eliminations
    Evalyn Mae Alayon
    Ricarido Amistoso
    Renan Cauagdan
    Michelle Fabrienne Yu

  • 2nd Runner-up, 2005 PIChE Quiz Bowl – National
    Ricarido Amistoso
    Renan Cauagdan
    Hamlet Negapatan

  • Champion, 2003 PIChE Quiz Bowl – National
    Neil Alvin Cala
    Cynthia Fabian
    Lexter Gimenez

  • 1st Runner-up, 2002 PIChE Quiz Bowl – National
    Neil Alvin Calan
    Lexter Gimenez
    Jonas Socias

  • 2004 PIChE Student Research Contest
    1st Runner-up – Love John Wee
    2nd Runner-up – Cynthia Fabian
 
 
   
usc logo